The World Of RailRailroad Mugs

Get 20 and 30% discount on sets that you put together.

Model Buildings Free Samples

HO Scale model buildings with information about how to build them.

Click to get a free sample building.

Static Grass Applicator

How to build your own static grass applicator - CHEAP.

Plus a static grass applicator kit to make it CHEAP AND EASY.

Locomotive Models

Make some of the finest models that one can make using these fantastic plans.

Browar Herman Jung

About the brewery in Warsaw, Browar Herman Jung.

Herman Jung (1818-1890) urodził się na Śląsku, w 1840 r. przeniósł się do Warszawy. Zajął się tutaj warzeniem piwa. W 1854 r. odkupił mały browar Jana Bogumiła Kazimirusa na Woli istniejący od 1824. Zakład został przez niego rozbudowany i zajął teren zamknięty ulicami Grzybowską, Waliców, Pereca i Żelazną. Po pewnym czasie Jung oprócz wspomnianego browaru posiadał jeszcze zakłady przy Pl. Trzech Krzyży, przy ulicy Ogrodowej i przy ulicy Chłodnej działające pod firmą Towarzystwo Akcyjne Wyrobu Piwa „Herman Jung”. Przedsiębiorstwo było jednym z największych producentów piwa w Królestwie Polskim. Działalność spółki przerwała śmierć Junga w 1890 r. Od tego czasu budynki browaru na Woli użytkowały różne instytucje i zakłady.

Budynki browaru zbudowano z cegły, pozostawiając nietynkowane elewacje. Stanowiły w XIX w. nowoczesne obiekty przemysłowe. Po śmierci Junga zabudowania użytkowane przez zmieniających się właścicieli podupadały. W czasie okupacji stanowiły część muru otaczającego getto.

Od lat 90. XX w. teren browaru Junga należy do Mennicy Państwowej. Większość jego zabudowy wyburzono, wznosząc w jej miejscu nowoczesny biurowiec "Aurum". W jego architekturę wkomponowano wpisane do rejestru zabytków budynek administracyjny browaru oraz mur od ulicy Waliców. Choć rozwiązanie może budzić kontrowersje, dla mnie jest ciekawym połączeniem przeszłości i współczesności. Mennica Państwowa w "Aurum" prowadzi Gabinet Numizmatyczny.

 

 

steel mill steel mill steel mill steel mill
steel mill steel mill steel mill steel mill
steel mill steel mill